زندگی.... خواب ....+.... و گاهی درس شاید

سلام

سلام به تمام عزیزانی که به وبلاگ خودتون سر می زنند

بد نیست  به آرشیو مطالب و آرشیو موضوعی هم سری بزنید

  لطفا نظر دادن یادتون نره 

 مطمئنا نظرات شما به ما انگیزه  و انرژی میده

و  برای بهتر و بهتر شدن کمکمون میکنه

به ما بگید که چی میخواهید و چی نمیخواهید

کدام مطالب بد و کدام ها خوب بودند

ممنون از شما

بر و بچه های با حال وبلاگ کلونی

 

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

معضل خوابگاه در سال تحصیلی 89-90

دانشگاههایی که به دانشجویان جدیدالورود خوابگاه نمی دهند

107 دانشگاه و موسسه آموزش عالی برای پذیرفته شدگان کنکور امسال امکانات رفاهی ندارند و نسبت به اسکان دانشجویان جدید الورود در خوابگاههای دانشجویی اظهار عدم تعهد کرده اند. برخی نیز برای ارائه امکانات خوابگاهی شرایطی را در نظر گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاهها کمبود امکانات خوابگاهی و عدم تعهد خود را در قبال اسکان در آستانه انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور سراسری 88 از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده اند.

بر اساس اعلام دانشگاهها، ممتاز بودن، دارا بودن رتبه های دو یا سه رقمی و رتبه های زیر هزار برخی از شرایطی است که دانشگاهها برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته اند.

برخی از دانشگاهها نیز اعلام کرده اند تنها می توانند در حد یک یا دو سال دانشجویان را در خوابگاهها اسکان دهند. علاوه بر این اغلب این دانشگاهها برای پذیرش دانشجویان پسر در خوابگاهها با محدودیت مواجه هستند.

عدم ارائه خوابگاه به دانشجویان شبانه و متأهلین و کمبود خوابگاههای دولتی نیز برخی دیگر از محدودیتهایی است که دانشگاهها در آستانه انتخاب رشته کنکور سراسری اعلام کرده اند.

از میان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی که عدم ارائه امکانات رفاهی به دانشجویان را در سال جدید تحصیلی اعلام کرده اند، 32 دانشگاه وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند و در رشته های علوم پزشکی دانشجو می پذیرند و بقیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم هستند.

با توجه به لیست 107 دانشگاهی که اسکان در خوابگاه را امکانپذیر ندانسته و یا شروطی برای آن اعلام کرده اند به نظر می رسد انتخاب رشته داوطلبان به خصوص برای کنکوریهایی که نمی توانند محل اسکان خود را تامین کنند بر اساس رشته های بومی صورت گیرد.

دانشگاههایی که تعهد اسکان دانشجویان جدیدالورود را در خوابگاهها عهده دار نشده اند:

به گزارش مهر، دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه بوعلی سینا- همدان، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه صنعتی کرمانشاه، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت معلم تهران، مرکزآموزش عالی جهرم، دانشگاه قم، دانشگاه ارومیه و دانشکده علوم اقتصادی نیز هیچگونه تعهدی در خصوص تامین و واگذاری خوابگاه به دانشجویان روزانه و شبانه در مقاطع مختلف تحصیلی ندارند.

دانشگاه مراغه و مرکز آموزش عالی جهرم محدودیت در امکانات خوابگاهی را عنوان و اعلام کرده اند تعهدی در قبال تامین خوابگاه برای دانشجویان ندارد. مرکز آموزش عالی جهرم تاکید کرده است با توجه به محدودیت امکانات خوابگاهی این مجتمع هیچ تعهدی در قبال واگذاری خوابگاه دانشجویی به دانشجویان دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) ندارد.

دانشگاه گلستان- گرگان، دانشگاه گیلان- رشت، دانشگاه لرستان- خرم آباد، دانشگاه مازندران- بابلسر نیز به همین ترتیب اعلام کرده اند هیچگونه تعهد و تضمینی برای تامین و واگذاری خوابگاه دانشجویی به دانشجویان نخواهند داشت.

دانشگاه بیرجند یکی دیگر از دانشگاههایی است که درباره امکانات رفاهی به دانشجویان اعلام کرده است: به علت عدم وجود ظرفیت خوابگاهی هیچگونه تعهدی نسبت به اسکان دانشجویان دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) نخواهد داشت.

دانشگاه زابل نیز دلیل کمبود امکانات خوابگاهی را عدم مسئولت در قبال واگذاری خوابگاه به دانشجویان اعلام کرده است.

دانشگاه شهید باهنر- کرمان همچنین اعلام کرده است این دانشگاه هیچ گونه مسئولیتی در خصوص واگذاری خوابگاه به دانشجویان ندارد. مرکز آموزش عالی بافت این دانشگاه نیز فقط برای دانشجویان دختر خوابگاه خودگردان در نظر گرفته است.

مرکز آموزش عالی کازرون، دانشکده فنی و مهندسی بناب، دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری (دادگستری)- تهران و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان نیز در شمار مراکز آموزش عالی هستند که تعهدی را برای اسکان دانشجویان جدید الورود در خوابگاه متقبل نشده اند.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دانشگاههای صنعتی امیرکبیر و خواجه نصیر نیز به این ترتیب اعلام کرده اند فقط به دانشجویان دوره روزانه آن هم در صورت وجود امکانات و مقدورات خوابگاه می دهند.

دانشگاههایی که با اعلام برخی شرایط توانایی تأمین امکانات رفاهی دانشجویان را دارند:

به گزارش مهر، آموزشکده فنی تربت حیدریه تنها برای دختران خوابگاه در نظر گرفته است و دانشکده فنی و مهندسی اراک (وابسته به دانشگاه علوم و صنعت ایران) نیز امکان اسکان کلیه متقاضیان خوابگاه برادران را دارا نیست.

در حالیکه بسیاری از دانشگاهها از اسکان دانشجویان پسر در خوابگاه معذور هستند، دانشگاه علم و صنعت ایران اعلام کرده است این دانشگاه فاقد هر گونه امکانات خوابگاهی برای خواهران است.

دانشگاه تهران : این دانشگاه درباره اسکان دانشجویان جدید الورود در خوابگاه اعلام کرده است: ظرفیت خوابگاههای قابل تخصیص در این برای دختران 800 نفر و برای پسران 950 نفر است. ضمنا به هیچ وجه امکان اسکان دانشجویان نوبت دوم (شبانه) وجود ندارد. در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج این دانشگاه نیز امکان اسکان برای دانشجویان پسر 80 نفر و برای دانشجویان دختر 60 نفر است ضمن اینکه در صورت اتمام ساخت خوابگاه جدید امکان افزایش ظرفیت در بخش خواهران وجود دارد. دانشگاه تهران برای پردیس قم (مجتمع آموزش عالی قم) مسئولیتی جهت تامین خوابگاه ندارد.

دانشگاه اصفهان: این دانشگاه با اعلام ظرفیت خوابگاهی خود در سال جدید اعلام کرده است: این دانشگاه به 60 درصد دانشجویان روزانه غیر بومی (به جز استان اصفهان) مشروط به داشتن شرایط لازم خوابگاه ارائه می دهد و به دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، میهمان، انتقالی و ... نیز توسط این دانشگاه هیچگونه خدمات خوابگاهی ارائه نمی شود.

دانشگاه اراک: با توجه به کمبود امکانات خوابگاههای دولتی برای کلیه پذیرفته شدگان سال اول استفاده از خوابگاه منحصرا مربوط به داوطلبان زیر رتبه هزار است و سایر پذیرفته شدگان می توانند از خوابگاههای خصوصی استفاده کنند.

دانشگاه ایلام: واگذاری خوابگاه به افراد متقاضی در این دانشگاه بر اساس امتیاز و در نظر گرفتن رتبه قبولی صورت خواهد پذیرفت. این دانشگاه منحصرا جهت دانشجویان دختر شاغل به تحصیل در دوره های نوبت دوم (شبانه) به صورت خودگردان و در حد توان خوابگاه فراهم می کند.

دانشگاه بجنورد: این دانشگاه فاقد هرگونه خوابگاه دانشجویی بوده و هیچ گونه تعهدی برای تامین آن ندارد و تنها دانشجویان دختر بعضا می توانند از خوابگاههای بخش خصوصی با اجاره بهای حدود شش میلیون ریال در یک سال تحصیلی استفاده کنند.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)- قزوین: این دانشگاه حداکثر به 40 درصد از پذیرفته شدگان دوره روزانه سال 1388 بر اساس اولویت رتبه علمی و سایر امتیازات مکتسبه خوابگاه می دهد.

دانشگاه تبریز: دانشگاه تبریز به هیچ وجه به دانشجویان دوره های شبانه (نوبت دوم) خوابگاه واگذار نمی کند. این دانشگاه به علت محدودیت در سال اول به دانشجویان حائز رتبه های سه رقمی کشوری دوره روزانه خوابگاه واگذار می کند بقیه دانشجویان در صورت عقد قرارداد با پرداخت اجاره بها از طرف دانشجو در خوابگاههای خودگردان اسکان داده خواهند شد.

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی وابسته به وزارت آموزش و پرورش: وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هیچ گونه تعهدی در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی به پذیرفته شدگان بومی استان تهران ( تهران، کرج، دماوند، فیروزکوه و شهریار و ..) در رشته های تحصیلی مربوط نخواهد داشت و از واگذاری خوابگاه جدا معذور می باشد. ضمنا رشته های نیمه حضوری ویژه فرهنگیان صرفا در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار خواهد شد و هیچ گونه امکانات رفاهی و خوابگاهی در اختیار پذیرفته شدگان قرار نخواهد گرفت.

دانشگاه تربیت معلم آذربایجان- تبریز: این دانشگاه به دانشجویانی که در سایت خطیب پذیرفته شوند هیچ گونه امکانات رفاهی از قبیل خوابگاه و سرویس ایاب و ذهاب ارائه نمی دهد.

دانشگاه تربیت معلم سبزوار: این دانشگاه به دانشجویان روزانه غیر بومی (دختر و پسر) که فاصله محل سکونت آنان تا شهرستان سبزوار حداقل 300 کیلومتر باشد در صورت وجود امکانات خوابگاهی و بعد از اولویت بندی به شرح ذیل خوابگاه تعلق می گیرد: الف) دوره کاردانی حداکثر 3 ترم. ب) دوره کارشناسی حداکثر 6 ترم. ج) دوره کارشناسی ارشد حداکثر 3 ترم. دانشگاه برای تامین و واگذاری خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم (شبانه) هیچ گونه تعهدی ندارد. در صورت وجود ظرفیت خوابگاههای خودگردان، صرفا دانشجویان دختر غیر بومی ( بعد از امتیاز بندی و تعیین اولویت) می توانند با پرداخت یک میلیون ریال به عنوان ودیعه و اجاره ماهیانه مبلغ 220000 ریال، از این خوابگاهها استفاده کنند. این دانشگاه به دلیل محدودیت امکانات هیچ گونه تسهیلات رفاهی و خوابگاهی برای دانشجویان تعهد دبیری و بومی منطقه ندارد.

دانشگاه تفرش : به دلیل محدودیت فضای خوابگاهی برای دانشجویان روزانه امکان واگذاری خوابگاه در سال اول توسط این دانشگاه وجود ندارد و در سالهای بعد واگذاری خوابگاه به تعداد محدودی بر اساس اولویت های اعلام شده توسط صندوق رفاه و معدل کل خواهد بود. دانشجویان نوبت دوم (شبانه) نیز فاقد خوابگاه خواهند بود.

 دانشگاه خلیج فارس- بوشهر: این دانشگاه ضمن اینکه در جهت تامین خوابگاه دانشجویان دوره روزانه تلاش می کند لکن تعهدی در این زمینه ندارد و به دانشجویان دوره دوم شبانه نیز هیچ گونه امکانات رفاهی ارائه نمی دهد.

دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) - قم: این دانشگاه تازه تاسیس بوده و فاقد خوابگاه دولتی است.

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار- چابهار: این دانشگاه با توجه به کمبود امکانات خوابگاهی قادر به تامین و ارائه خوابگاه به دانشجویان غیر بورسیه نخواهد بود.

دانشگاه رازی- کرمانشاه: این دانشگاه به دانشجویان دختر غیر بومی برابر ضوابط و اولویت خوابگاه واگذار می کند. به دانشجویان پسر غیر بومی حداکثر چهار نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی و دو نیمسال در مقطع کاردانی خوابگاه ارائه می دهد. ظرفیت خوابگاهی برای دانشجویان جدید الورود دوره روزانه برای خواهران 400 نفر و برای برادران 340 نفر است. دانشگاه فاقد امکانات خوابگاهی برای دانشجویان نوبت دوم (شبانه) است.

دانشگاه زنجان: دوره های روزانه : با توجه به محدودیت امکانات خوابگاهی، واگذاری خوابگاه به دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه فقط برای نیمه دوم دوران تحصیل دانشجو در این دانشگاه امکانپذیر است. این قبیل دانشجویان می توانند در طول نیمه اول دوران تحصیل با پرداخت هزینه اجاره نقدی از خوابگاههای بخش خصوصی تحت نظارت دانشگاه استفاده نمایند. 
دوره های شبانه: در دانشگاه زنجان برای دانشجویان شبانه، تعداد محدودی خوابگاه توسط بخش خصوصی ( تحت نظارت دانشگاه) با دریافت هزینه اجاره نقدی واگذار می شود.

دانشگاه سمنان: دانشگاه سمنان با توجه به محدودیت امکانات، از واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره شبانه معذور بوده و به کلیه دانشجویان روزانه فقط برای سال اول خوابگاه واگذار خواهد کرد.

دانشگاه سیستان و بلوچستان- زاهدان: این دانشگاه به علت محدودیت ظرفیت خوابگاههای دانشجویی فقط می تواند تنها به 40 درصد دانشجویان جدید الورود دوره های روزانه مجرد غیر بومی، بر اساس رتبه داوطلب در آزمون سراسری خوابگاه واگذار کند. دانشگاه هیچ گونه امکانات خوابگاهی برای واگذاری به دانشجویان مجرد و متاهل شبانه، نیمه متمرکز و نیمه حضوری ندارد. دانشگاه هیچ گونه امکانات خوابگاهی برای واگذاری به دانشجویان متاهل دوره روزانه ندارد.

دانشگاه شهرکرد: خوابگاه دانشجویی به تمام دانشجویان دختر پذیرفته شده روزانه غیر بومی تعلق خواهد گرفت. خوابگاه دانشجویی به 70 درصد دانشجویان دختر روزانه بومی با مسافت بالاتر از 40 کیلومتر از شهرکرد و به 70 درصد پسران روزانه غیر بومی تعلق خواهد گرفت. همچنین خوابگاه دانشجویی به 70 درصد پسران روزانه بومی بالاتر از 40 کیلومتر از شهرکرد تعلق می گیرد. دانشگاه به هیچ عنوان امکان واگذاری خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم (شبانه) را ندارد. واگذاری خوابگاه در دانشکده هنر و ادبیات علوم انسانی شهرستان فارسان نیز به صورت خودگردان ( هزینه به عهده دانشجو) است.

دانشگاه شهید چمران- اهواز: دانشگاه شهید چمران در قبال واگذاری خوابگاه متاهلی جهت دانشجویان روزانه هیچ گونه تعهدی ندارد. این دانشگاه به دلیل محدودیت ظرفیت خوابگاهی در حد امکانات موجود به دانشجویان غیر بومی دوره های روزانه بر مبنای امتیاز اولویت خوابگاه واگذار خواهد کرد.

دانشگاه فردوسی - مشهد: این دانشگاه به علت محدودیت ظرفیت خوابگاههای دانشجویی فقط می تواند بر اساس ضوابط صندوق رفاه دانشجویان به 40 درصد از دانشجویان روزانه غیر بومی خوابگاه مجردی واگذار کند و مطلقا تعهدی در قبال اسکان، تغذیه، ایاب و ذهاب و سایر امکانات رفاهی برای دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه) ندارد. دانشکده هنر و مجتمع آموزش عالی نیشابور این دانشگاه، فاقد خوابگاه دولتی است و تسهیلات خوابگاهی در قالب ستاد اسکان ارائه می شود.

دانشگاه شیراز: دانشگاه هیچگونه تعهدی در قبال ارائه خوابگاه به جز به دانشجویان ممتاز ندارد.

دانشگاه صنعتی اصفهان: ظرفیت خوابگاهی قابل تخصیص به دانشجویان ورودی سال تحصیلی 89-88 برای پسران 450 و دختران 250 نفر در نظر گرفته شده است. 

دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) وابسته به وزارت نیرو: برای دانشجویان دوره های روزانه دارای خوابگاه دانشجویی است که به ترتیب اولویت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

دانشگاه صنعتی ارومیه: این دانشگاه دارای خوابگاه استیجاری خودگردان است و تمامی دانشجویان با پرداخت اجاره می توانند از خوابگاه استفاده کنند.

دانشگاه صنعتی سهند- تبریز: در این دانشگاه با توجه به محدودیت برای پسران با اولویت بندی و امتیاز بندی خوابگاه داده می شود و برای خواهران نیز امکان سکونت با اولویت و امتیاز بندی وجود دارد. به دانشجویان با رتبه کمتر از 1000 در بدو ورود خوابگاه و تسهیلات ویژه داده می شود.

دانشگاه صنعتی شاهرود: با توجه به کمبود خوابگاه در این دانشگاه، فقط دانشجویان دوره روزانه می توانند حداکثر 2 نیمسال از خوابگاه استفاده کنند ضمنا به هیچ یک از دانشجویان نوبت دوم (شبانه) خوابگاه تعلق نمی گیرد.

دانشگاه علامه طباطبایی - تهران: در این دانشگاه صرفا در حد محدود و فقط برای رتبه های دو رقمی و با شرایط خاص، برای نیمسال دوم خوابگاه ارائه می شود. 

دانشگاه علوم پایه دامغان: این دانشگاه به دانشجویان دختر دوره روزانه در صورت کسب امتیازات لازم حداکثر 4 و 6 نیمسال تحصیلی خوابگاه واگذار خواهد شد. به دانشجویان پسر روزانه در صورت کسب امتیازات لازم حداکثر 4 نیمسال خوابگاه واگذار خواهد شد. امکان واگذاری خوابگاه برای دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) از سوی دانشگاه وجود ندارد.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: در این دانشگاه با توجه به کمبود خوابگاههای دانشجویی به تعدادی از پذیرفته شدگان بر اساس اولویت خوابگاه داده می شود و دانشگاه نسبت به سایر پذیرفته شدگان در این خصوص هیچ گونه مسولیتی را نمی پذیرد.

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر: ظرفیت خوابگاهی و سایر امکانات رفاهی برای دانشجویان دوره روزانه در این دانشگاه محدود و در حد امکانات و مقررات دانشگاه است. برای دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) امکان تامین خوابگاه و سایر امکانات رفاهی میسر نیست.

دانشگاه کاشان: در این دانشگاه امکان ارائه تسهیلات دانشجویی به ویژه خوابگاه برای دانشجویان نوبت دوم (شبانه) وجود ندارد. دانشگاه کاشان برای واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره های روزانه نیز محدودیت دارد.

دانشگاه کردستان- سنندج: با توجه به کمبود فضای خوابگاهی برای اسکان دانشجویان در این دانشگاهها، برابر مقررات حداکثر به 40 درصد از دانشجویان دوره روزانه واجد شرایط خوابگاه تعلق خواهد گرفت.

دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین- اهواز: دانشگاه در 35 کیلومتری جاده اهواز- شوشتر واقع شده است و با توجه به شرایط موجود قادر به ارائه هیچ گونه امکانات رفاهی و خوابگاهی به دانشجویان نیست.

دانشگاه محقق اردبیلی- اردبیل: این دانشگاه فاقد خوابگاه دولتی برای خواهران و برادران است اما به کلیه خواهران پذیرفته شده متقاضی خوابگاه، خوابگاه خودگردان تعلق خواهد گرفت. 

آموزشکده کشاورزی مغان دانشگاه محقق اردبیلی در 15 کیلومتری شهرستان پارس آباد مغان قرار دارد اما دانشگاه محقق اردبیلی فاقد ارائه امکانات خوابگاهی به پذیرفته شدگان این دانشکده است. دانشکده ادبیات و علوم انسانی نمین دانشگاه محقق اردبیلی نیز که در شهرستان نمین واقع شده فاقد امکانات خوابگاهی برای خواهران و برادران است.

دانشگاه ملایر: کلیه دانشجویان جدید الورود در خوابگاههای خودگردان اسکان داده می شوند و اسکان در خوابگاههای دولتی در سالهای بالاتر با کسب امتیاز بالا در این دانشگاه میسر است.

دانشگاه ولیعصر (عج) - رفسنجان: دانشگاه ولی عصر(عج) برای درصدی از دانشجویان روزانه امکانات خوابگاهی دارد.

دانشگاه هرمزگان- بندر عباس: دانشگاه هرمزگان تعهدی در قبال ارائه خدمات خوابگاهی به پذیرفته شدگان نخواهد داشت و در صورت امکان و وجود ظرفیت با رعایت اولویت به متقاضیان خوابگاه تعلق خواهد گرفت.

دانشگاه هنر- اصفهان: با توجه به کمبود فضای خوابگاهی، این دانشگاه امکان ارائه خوابگاه به دانشجویان دوره شبانه را ندارد و برای دوره های روزانه نیز صرفا خوابگاههای خودگردان وجود دارد.

دانشگاه هنر- تهران: با توجه به ظرفیت محدود خوابگاههای مجردی، اسکان دانشجویان در تهران و یا کرج انجام خواهد شد.

دانشگاه یاسوج: این دانشگاه هیچ گونه تعهدی در قبال واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) ندارد.

دانشگاه یزد: این دانشگاه در حد توان، امکانات خوابگاهی را برای دانشجویان غیر بومی فراهم می کند.

مجتمع آموزش عالی جندی شاپور- دزفول: این مجتمع به کلیه پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال 1388 طبق مقررات به مدت 2 سال و در حد امکانات خوابگاه واگذار می کند.

مجتمع آموزش عالی گنبد- گنبد کاووس: این واحد آموزشی به دلیل محدودیت فضاهای خوابگاهی، از ارائه خوابگاه به همه دانشجویان معذور است.

مجتمع آموزش عالی فسا: در این موسسه خوابگاههای دانشجویی به صورت خودگردان و به تعداد محدود ارائه می شوند.

مرکز آموزش عالی کازرون: این مرکز هیچ تعهدی نسبت به واگذاری خوابگاه به پذیرفته شدگان ندارد.

مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی- سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی این مرکز در سال اول امکان استفاده از خوابگاه را ندارند و در سالهای بعد با احراز شرایط لازم به تعداد بسیار محدود با تصمیم معاونت آموزشی واحد دانشجویی می توانند از خوابگاه استفاده کنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

گالری عکس خوابگاهی

گالری عکس  
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 8 )

. نکته جالب ديگر که در محدوده مشکلات رواني است و دانشجويان از آن سخن مي‏گويند خود ناباوري بانوان است. راهکارهاي ارئه شده از سوي پاسخ‏گويان در اين باره عبارت است از: الف) ايجاد برنامه‏هاي آموزشي در سطح کشور براي زنان واستفاده از صدا و سيما براي تبيين اين مطلب که زنان بايد خود را باور کنند، بدون آن که به مقايسه بين زن و مرد بپردازند. ب) بالا بردن سطح سواد و علم زنان از طرق گوناگون و وضع قوانيني که زنان بي‏سواد وکم فرهنگ را تشويق به فهميدن بيش‏تر و دانستن کند و اجراي برنامه هايي در همين راستا. ج) برخي در اين زمينه مي‏گويند: «راه حل اصلي، راه حل ديني و اعتقادي ما است» و معتقدند که بايد زنان را با ارزش واقعي آن‏ها آشنا کنيم و آنان را از محدود انديشيدن و سطحي نگري نجات دهيم. د) مشکلات طبيعي و فيزيکي‏ با توجه به پاسخ‏هاي دانشجويان و بر خلاف آن‏چه تا کنون شنيده‏ايم مشکلات طبيعي و جسمي از نظر رتبه‏اي در پايين‏ترين مرحله قرار دارند و اکثر قريب به اتفاق دختران دانشجو اين‏گونه مشکلات را در آخرين مورد مطرح کرده‏اند. مشکلاتي هم‏چون نبودن يا کم بودن امکانات رفاهي و فضاهاي تفريحي، کمبود سالن‏هاي مطالعه، مناسب نبودن نور اتاق‏ها، پايين بودن سطح بهداشت در خوابگاه‏ها، نامناسب بودن غذا چه از نظر کيفي و چه کمّي، کمبود سالن‏هاي ورزشي براي دختران، اصولي نبودن ساختمان‏سازي براي خوابگاه‏هاي دختران و پسران - که خود، موجب ناهنجاري‏ها و نابه‏ساماني‏هاي زيادي در زمينه‏هاي گوناگون مي‏شود - از جمله اين مشکلات به شمار مي‏آيند. برخي از دانشجويان از آثار تغيير هوا و ناسازگاري جسم آن‏ها با هواي شهري که در آن تحصيل مي‏کنند و نيز از به خطر افتادن بهداشت جسمي‏شان به علت وجود برخي از افزودني‏ها در غذاي دانشگاه‏ها سخن مي‏گويند و معتقدند که به محض ورود به دانشگاه و استفاده از غذاي آن با رويش غيرطبيعيِ مو در صورت مواجه شده‏اند و اين آن‏ها را نگران کرده است و افزون از آن بر زيبايي آن‏ها - که هميشه مورد توجه دختران و زنان است - تأثير گذاشته. به هر حال نامناسب بودن وضعيت فيزيکي خوابگاه‏ها و محيطهاي تفريحي و تحصيلي يکي از مشکلات دختران محسوب مي‏شود که براي رفع اين مشکلات راهکارهاي زير پيشنهاد شده است: الف) احداث اماکن تفريحي مناسب و به دور از شائبه‏هاي منفي براي دختران به‏گونه‏اي که به محوطه خوابگاه نزديک باشد و مسائل امنيتي در آن مراعات شود و دختران با آسودگي خاطر به تفريح بپردازند؛ ب) ايجاد سالن‏هاي ورزشي مناسب با شئون ديني و اجتماعي براي دختران تا نيازهاي جسماني آن‏ها نيز برآورده شود، بي آن که به روح و روان آن‏ها به سبب اختلاط با نامحرم ضربه وارد شود؛ ج) ايجاد تغييرات اساسي در وضعيت بهداشتي محيط تغذيه دانشگاه؛ د) وضع قوانين ويژه تسهيلات براي دختران دانشجو. در مجموع با رفع نيازهاي طبيعي دانشجويان مي‏توان زمينه مساعدي براي پيشرفت علمي و فرهنگي آنان فراهم ساخت و بسياري از نگراني‏هاي آن‏ها را تقليل داد. مسئولان امور بانوان؛ بايسته‏ها و شايسته‏ها دختران دانشجو در پاسخ به اين سؤال که روند حل مسائل و مشکلات زنان را در جامعه کنوني چگونه مي‏بينند و چه راه حل هايي براي بهتر شدن وضعيت زنان پيشنهاد مي‏کنند، مطالبي گفته‏اند که مواضع و ديدگاه‏هاي آنان را مي‏توان به صورت زير طبقه‏بندي ک.د: الف) تا حدي در اين زمينه کار شده است ولي کافي نيست و به تلاش بيش‏تر نياز است. اين گروه معتقدند که بعد از انقلاب، تغييراتي در وضع حقوقي، اجتماعي و سياسي زنان رخ داده و تا حدي ارزش واقعي آن‏ها در جامعه بيان شده است ولي «اين رشته سري دراز دارد» و بايد بيش از پيش تلاش کرد و با توجه به اين‏که تهاجم فرهنگي بسياري از برنامه‏ها را خنثا مي‏کند بايد جريان‏شناسي صحيحي داشت. مشکلات موجود اين است که زن در سينماي ما مانند گذشته به کالا تبديل شده است و روند هنر، به ويژه هنر تصويري، در کشور ما رو به قهقرا است و بسياري از ضد ارزش‏هاي رژيم گذشته به تازگي از زير خاک سر بر آورده‏اند. ايراني‏گري‏(ناسيوناليستي) و بازگشت به زندگي تجمل گرايانه افراطي چونان گذشته، بي توجهي به ارزش‏هاي اخلاقي و معنوي و تجاري شدن کارهاي فرهنگي از اين قبيل هستند که بايد براي رفع اين مشکلات کفشي آهنين سفارش داد. ب) تاکنون هيچ کاري انجام داده نشده و برنامه‏ها در حد حرف بوده است. از جمله سخنان اين گروه مي‏توان به مطالب زير اشاره کرد: «در کشور ما شأن زن‏ها پايين‏تر از مردها است»، «تا حال که در حد حرف و شعار بوده است و در عمل هيچ»، «روند کار سير نزولي داشته، اگر هم چيزي بوده براي پايتخت بوده است»، «شعار ندهند، عمل کنند»، «سطح آگاهي دختران را بالا ببرند نه اين‏که فقط به توزيع جملاتي که هزاران بار گفته شده است، بپردازند»، «با وضعيت کنوني کشور هيچ راه حلي وجود ندارد» و... . ج) نسبت به زمان قبل از انقلاب که بسيار بد بود، الآن بهتر است ولي باز هم با توجه به جمعيت زياد بانوان در کشور به برنامه ريزي جامع و درازمدت نيازمنديم؛ خصوصاً از اين نظر که الآن ورودي دختران به دانشگاه بيش از پسران است. دختران دانشجو و راهکارهاي پيشنهادي به مسئولان‏ در مجموع مي‏توان گفت انتظار دانشجويان از مسئولان امور بانوان، حل مشکلات به صورت عمقي و همه جانبه است و براي رفع اين مشکلات راهکارهاي زير را پيشنهاد مي‏کنند: - رسيدگي به مسائل زنان به ويژه در مکان‏ها و مناطق محروم که در آن‏ها مردها خشن و زورگويند و همسران خود را مورد ضرب و شتم قرار مي‏دهند، به زن ارزش نمي‏گذارند و آنان را خدمتکاري براي خود و فرزندانشان مي‏دانند و در مورد تربيت فرزندان هيچ مسئوليتي نمي‏پذيرند و خود را صاحب مال زنان مي‏دانند؛ - بالا بردن سطح آگاهي و سواد زنان و نيز ارتقاي بينش ديني و سياسي در زنان تا نسبت به خود و فرزندانشان با نگرش وسيع‏تري نظر دهند و در مسائل تربيتي آگاهي بيش‏تري يافته، سطح فرهنگ خود و جامعه را بالا ببرند؛- دفاع از حقوق زنان در مقابل مردان و ايجاد فضاي مناسب و باز براي گفت‏وگوي بانوان و پرورش استعدادهاي آن‏ها و زمينه مناسب براي ابراز و اظهار خلاقيّت بانوان؛ - برگزاري سمينارها و کنگره‏هايي که نتيجه کار بردي داشته باشد نه تنها يک سري مباحث نظري؛ - تغيير نگرش‏هاي موجود در جامعه به زنان و جايگاه انساني آن‏ها در جامعه؛ - ايجاد بستر مناسب براي مشارکت سياسي - اجتماعي زنان در کشور با حفظ شئون اسلامي و ديني و طبيعي آن‏ها (مشارکت در حدي که با فطرت و طبيعت آن‏ها مخالفتي نداشته باشد)؛ - تشکيل گروه بزرگي از بانوان که از همه قشرهاي جامعه اعم از باسواد، بي‏سواد و شهري و روستايي و... در آن شرکت داشته باشند و مشکلات مربوط به قشر خود را مطرح کنند و سپس اين مشکلات رفع شود؛ - توجه به زنان بي سرپرست که خود سرپرست خانواده‏اند و مشکلات فراواني را متحمل مي‏شوند؛ - طبقه‏بندي مشکلات زنان و رفع موانع سعادت و کاميابي آن‏ها؛ - حل معضل بزرگ ازدواج، جهيزيه و مخارج کمر شکن؛ - حمايت از نمايندگان زن در مجلس و افزايش تعداد آن‏ها و تقاضاي حمايت از حقوق زنان در مجلس؛ - حمايت از حقوق جزايي زنان و حقوق خانوادگي آن‏ها؛ - برنامه ريزي صحيح و اصولي در مدارس و صدا و سيما براي ايجاد حس خود باوري و اعتماد به نفس در زنان؛ - مبارزه با فسادهايي که به گونه‏اي دامنگير زنان است و اجراي برنامه‏هايي براي اصلاح امور فرهنگي و اجتماعي زنان؛ - افزايش امکانات رفاهي و تفريحي و فرهنگي براي زنان.


دفتر مطالعات زنان :  ناهيد طيبي‏   پنج شنبه 23 ارديبهشت 1389

http://noorportal.net/394/399/404/27863.aspx

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 6 )

- راهکارها آن‏چه دانشجويان به عنوان راهکار ارائه داده‏اند، برگزار کردن کلاس‏هاي آموزشي درباره ازدواج و آثار آن و شناخت صحيح معيارها و در واقع الگوهاي عملي صحيح براي ازدواج است. نکته ديگر ايجاد زمينه مناسب مالي است؛ زمينه‏هايي چون مسکن، کمک هزينه بيش‏تر و امکانات رفاهي در حدّ متعارف و معمول. قابل توجه است که احداث خوابگاه‏هاي متأهلين در حد زياد و واگذاري آن به دانشجويان يکي از اين راه‏ها است. اعطاي وام‏هاي ازدواج و ايجاد تسهيلات در زمينه‏هاي گوناگون نيز موجب حل مشکل ازدواج مي‏شود. بديهي است که اگر بخواهيم براي حل اين مشکل مراحلي را طي کنيم، آن مراحل را چنين مي‏توانيم برشماريم: الف) ايجاد مراکز خاصي براي شناختن موقعيت‏هاي افراد طالب ازدواج و فراهم کردن زمينه خواستگاري در مواردي که با معيارهاي موردنظر دختر و پسر با هم سازگاري دارد. البته وجود چنين مرکزي اگر به صورت رسمي باشد اشکالاتي را به همراه خواهد داشت ولي مراکز مشاوره مي‏توانند به صورت غير رسمي در کنار کار مشاوره به اين امر نيز بپردازند و اگر چنين طرحي پذيرفته شود بايد هم در خوابگاه‏هاي دختران و هم پسران، مراکز مشاوره دائمي برقرار شود و بين مسئولان اين مراکز تبادل نظر صورت گيرد. ب) تشکيل کلاس‏هاي آموزشي براي آشنايي دختران با امر ازدواج و ايجادانگيزه‏هاي قوي و تبيين معيارهاي عقلاني و منطقي و چگونگي برخورد با مشکلات مربوط به ازدواج. ج) فراهم کردن امکانات ازدواج به دور از مخارج غير ضروري و سرسام آور که ارمغان رسم و رسوم باقي مانده از گذشتگان است و نه عقل آن را مي‏پسندد و نه منفعتي در آن ديده مي‏شود؛ از جمله ازدواج‏هاي گروهي که در سال‏هاي اخير شاهد برگزاري ساده و صميمي آن‏ها بوده‏ايم(پاورقي 1 . اين مراسم توسط نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‏ها به ويژه در تهران صورت مي‏گيرد.) تا به اين وسيله زوجين با استفاده از صرفه‏جويي در مخارج ازدواج براي آينده خويش پشتوانه اقتصادي فراهم سازند. د) منحصر نکردن امکانات مادي و رفاهي به جوانان و زوج‏هاي ساکن در پايتخت و تقسيم تسهيلات و مساعده‏ها و... بين همه قشرها و گروه‏ها در شهرها و شهرستان‏هاي مختلف ايران. ه) قرار دادن افرادي که ازدواج کرده‏اند در اولويت‏هاي اشتغال و در واقع توجه به ضوابط و نه روابط؛ زيرا آن‏ها که بايد نفقه همسرشان را بپردازند بيش از ديگران به منبع درآمد نياز دارند. برخي ديگر از مشکلات اجتماعي دانشجويان دختر عبارت‏اند از: عدم مشارکت سياسي، محروم بودن زنان از مشاغل مهم در کشور، محروميت آن‏ها از برخي مشاغل چون پليس بودن و قاضي شدن و آزاد نبودن براي شرکت در همه اجتماعات از جمله اجتماع‏هاي ورزشي مثل فوتبال. بديهي است که مطالب ذکر شده تنها انعکاس ديدگاه‏هاي دانشجويان است و نياز به تجزيه و تحليل دارد. در موارد زيادي ديده مي‏شود که ذکر يک مطلب ناشي از نگرش غير صحيحي است که جامعه امروز ما به دختران القا مي‏کند. جابه جايي ارزش‏ها و تبديل برخي از ناهنجارها به هنجار موجب مي‏شود که پاره‏اي از افراد در شناخت و بيان نيازهاي خود دچار خطا شوند و نيازهاي اساسي را ناديده گرفته، از يک نياز کاذب به عنوان نياز اصلي سخن گويند؛ براي مثال، حضور در ورزشگاه‏ها به ويژه براي فوتبال هرگز براي زن و دختر نياز جسماني يا رواني نيست و اين امر علاوه بر آسيب‏هاي رواني براي دختران موجب فساد و بروز اختلال‏هاي رفتاري مي‏شود. لذا حضور دختران در استاديوم‏هاي ورزشي مختلط غير اخلاقي و غير شرعي است ولي ساختن سالن‏هاي ورزشي اختصاصي براي دختران را مي‏توان به عنوان يک نياز ضروري مطرح کرد. ب) مشکلات اعتقادي‏ يکي از معضلات دختران دانشجو نگرش آن‏ها به مسائل اعتقادي و باورهاي ديني است. بسياري از آن‏ها فلسفه بسياري از احکام را نمي دانند و در زمينه مسائل کلامي و اعتقادي دچار مشکل شده‏اند و سؤال‏هاي بي‏پاسخ زيادي دارند که آن‏ها را رنج مي‏دهد. از يک سو مسلمان هستند و شيعه و از سوي ديگر از مسلماني و شيعه بودن و مسائل مربوط به آن اطلاعات کافي ندارند و از سويي نيز شبهات و پرسش‏هاي طرح شده از سوي دشمنان داخلي و خارجي، انديشه آن‏ها را مشوّش کرده است. بسياري از مسائل عبادي را انجام مي‏دهند؛ از جمله حجاب دارند، برخي نماز مي‏خوانند و جلسات دعا برگزار مي‏کنند ولي از روح و فلسفه اين اعمال بي‏اطلاع‏اند. در زمينه مسائل اعتقادي با توجه به پاسخ‏هاي موجود در پرسشنامه‏ها، دانشجويان را مي‏توان به گروه‏هاي زير دسته‏بندي کرد: الف) بعضي اعتقادات را اساس زندگي خود مي‏دانند و از ناآگاهي ديني رنج مي‏برند؛ ب) برخي بي تفاوت به اين مسئله نگريسته و نه به عناد از آن سخن مي‏گويند و نه جايگاهي والا براي آن قائل‏اند؛ ج) گروهي وجود اعتقادات ديني در دانشگاه را دست و پاگير و مشکلات دختران دانشجو را ناشي از همين نگرش‏هاي موجود در جامعه مي‏دانند که البته نسبت اين‏گروه به دو گروه يادشده حدود يک پنجاهم است. گروه اول در مورد ناآگاهي دانشجويان از حقيقت اسلام سخن مي‏گويند و وجود منکرات در دانشگاه را به عنوان مشکل بزرگي مطرح مي‏کنند که روح آنان را مي‏آزارد. بي‏حجابي و بدحجابي و آرايش افراطي و نيز اين مسئله که دختراني - به ويژه از روستايي‏ها - با چادر به دانشگاه مي‏آيند و پس ازمدت کوتاهي بدون چادر مي‏شوند از مسائل مطرح‏شده آن‏ها است و استفاده از نوارهاي موسيقي متبذل و حرام و شکستن حدود الهي در هر زمان نيز مشکل مهم ديگر دانشگاه در نظر اين گروه است. برخي با عبارت «گرايش به جمال‏گرايي زنانه و دوري از سادگي دخترانه» از اين معضل سخن مي‏گويند و پاره‏اي از اتباطهاي نامشروع دختر و پسر در محيط دانشگاه و کم‏رنگ شدن امر به معروف و نهي از منکر، ناديده گرفتن ارزش‏ها و بي توجهي به خون شهيدان و به سخره گرفتن کساني که احکام الهي را مراعات مي‏کنند نام مي‏برند. اين گروه راهکارهايي را براي حل اين مشکل ذکر مي‏کنند که عبارت است از: 1. وجود برنامه‏هاي ديني در دانشگاه‏ها البته به زبان و ادبيات روز، به گونه‏اي که بتواند با جوان ارتباط برقرار کند. 2. آگاهي بخشي از طرق گوناگون که وظيفه نهادهاي فرهنگي - ديني موجود در دانشگاه‏هاست و اين آگاهي از طرق گوناگون هم‏چون گفتمان، جلسات پرسش و پاسخ و نشريات مناسب با نياز دانشجو مي‏تواند صورت گيرد. در اين بخش دانشجويان از وجود مبلغان ديني در دانشگاه به صورت مستمر سخن مي‏گويد و نيز حضور مشاوراني را که آگاهي ديني و معرفتي زياد دارند براي خوابگاه‏ها و دانشکده‏ها ضروري مي‏دانند. 3. هموار کردن فضاي فرهنگي و مذهبي با تعديل فعاليت‏هاي تشکل‏ها و پاک کردن فضاي دانشگاه از سياسي کاري و پرداختن بيش از حد به فعاليت‏هاي سياسي و جناحي، تا بستر مناسبي براي تعقل و تفکر منطقي فراهم گردد. 4. تبيين و تغيير بخش امر به معروف و نهي از منکر و توسعه آن و نيز برداشتن ممانعت‏هايي که در اين زمينه وجود دارد. در بسياري از دانشگاه‏ها افراد دين باور حق و اجازه امر به معروف ندارند و در صورت اداي اين فريضه الهي با مخالفت و جوسازي مسئولان دانشگاه مواجه مي‏شوند. گروه دوم که بي تفاوت‏ها هستند در مورد اعتقادات و مشکل بودن يا نبودن آن سخني به ميان نمي‏آورند؛ يا به وضع موجود راضي هستند و يا عنايتي به اين بخش از زندگي ندارند. اما گروه سوم که شمار آن‏ها کم است، از وجود حجاب به عنوان مانع سخن مي‏گويد و معتقدند که زنان جامعه بايد خودشان را باور کنند. برخي مي‏گويند: «نگرش به زنان در جامعه ما به عنوان جنس دوم و موجودي است که ناگزير به تبعيت است» و نيز «تمام امتيازات امروزه اختصاص به دختران چادري دارد [ ! ] و دخترها و پسرها امتيازات برابر ندارند» و «در جامعه ما تنها به ظاهر دختران دانشجو توجه دارند و به پوشش ظاهري آن‏ها نگاه مي‏کنند»، «حل مسائل و مشکلات زنان تاکنون در حد حرف بوده نه عمل و رسيدگي ظاهري به مسائل زنان فقط در پايتخت بوده است» و... . به نظر مي‏رسد تبليغات سوء روشنفکر مآبان در کشور و نشريات و روزنامه‏هاي مسموم در دانشجويان اين گروه تأثير زيادي گذاشته و دين و مذهب و نگرش ديني را عامل همه مشکلات دختران و زنان - که آن هم فقط نا برابري امتيازات با مردان و زنان متدين است - مي‏دانند! ج) مشکلات تحصيلي‏ يکي ديگر از مشکلات مطرح شده از سوي دانشجويان مربوط به تحصيل است. دور بودن دانشجويان دختر شهرستاني از خانواده و پيامدهاي رواني و اقتصادي آن و هم‏چنين مشکل مالي در رفت و آمدها و وجود خطرهاي احتمالي و نيز دلتنگي‏ها که‏در بخش رواني به آن خواهيم پرداخت، از جمله اين مشکلات است. برخي از دانشجويان به علت دور بودن از خانواده‏ها و وسيع بودن محيط دانشگاه جذب محيط شده و تغييراتي در رفتار آن‏ها مشاهده مي‏گردد؛ از آزادي‏ها سوء استفاده کرده، باورهاي خود را فراموش مي‏کنند و گاه در دام گروه‏ها و فرقه‏هاي ظاهر فريب مي‏افتند و به مخالفت با دين و انقلاب مي‏پردازند. برخي ديگر از مشکلات مربوط به تحصيل و نبودن امکانات براي درس خواندن است؛ مانند کمبود سالن مطالعه، عدم امکان مطالعه در خوابگاه به علت سر و صداي فراوان و احترام نگذاشتن به حدود ديگران. درس نخواندن، مشروط شدن، از دست دادن فرصت‏ها و تغيير اميال و خواسته‏هاي افراد به سبب همنشيني با ديگران - که برخي از آن با تعبير «دانشگاه زدگي» سخن مي‏گويند - از ديگر مسائل است. مطالب ديگر مطرح‏شده از سوي دانشجويان عبارتست از: بي توجهي مسئولان به مشکلات دانشجويان و تبعيض استادان و نيز نبودن روحيه تحقيق و پژوهشگري به معناي واقعي. برخي از زياد بودن فاصله خوابگاه‏ها تا دانشکده و اتلاف وقت در رفت و آمد سخن مي‏گويند و پاره‏اي نيز بي‏انگيزگي و بي‏تفاوتي را عامل عمده اُفت تحصيلي خود مي‏دانند. اينان معتقدند که بين آن‏چه در کتاب‏ها مي‏خوانند و آن‏چه در جامعه مي‏بينند تضاد فاحشي وجود دارد و اين تضاد باعث بي‏انگيزه شدن آنان در مطالعه و تحقيق شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 5 )

اَشکال مختلف اين مسئله عبارت‏اند از: - سخن نگفتن در مورد مسئله‏اي که مي‏دانند، به علت احتمال مسخره شدن از سوي ديگران؛ - نوعي حيا و حُجب منفي و احترام افراط گرايانه به استاد و در نتيجه ترس از بيان عقيده؛ - ترس و اضطراب ناشي از عدم اعتماد به نفس هنگام ارائه درس به استاد يا کنفرانس‏هاي کلاسي؛ - ندانستن حدود و ميزان ارتباط صحيح با ديگران به گونه‏اي که زمينه سوء استفاده ايجاد نشود؛ - شماتت از سوي دوستان همکلاسي به سبب عدم ارتباط با ديگران؛- ترس از سوء ظن‏هاي ديگران يا در مظان تهمت قرار گرفتن و در نتيجه انزوا گزيني؛ - آشنا نبودن با اصول ارتباط و در نتيجه عدم برقراري ارتباط صحيح با دوستان هم اتاقي و همکلاسي. ب) ارتباطهاي نامشروع‏ - راهکارهاي پيشنهادي از سوي دختران دانشجو در زمينه رفع مشکل ازدواج از سوي دختران راه حل‏هايي ذکر شده است که برخي نياز به برنامه ريزي کلان در سطح کشور دارد و برخي ديگر با اندک تدبير مسئولان دانشگاه و مسئولان امور بانوان قابل حل است. با توجه به اين‏که «انگيزش» از نظر رواني در رفتارهاي افراد نقش اساسي دارد و حتي برخي از انديشمندان تربيتي و روانشناسي تاريخچه پيدايش علم روان‏شناسي را به پيدايش انگيزش متصل مي‏کنند و چون انگيزش از هنگام خلقت اولين انسان وجود داشته و موجب بروز رفتارهاي مثبت و منفي او مي‏شده است تاريخ علم روان‏شناسي را همزمان با تولّد اولين انسان مي‏دانند، بايد به انگيزش ارتباطها توجه کرد. شايد يکي از انگيزه‏ها نمايش فيلم‏هايي است که ارتباطهاي غير متعارف را تبليغ مي‏کند و آن را به عنوان نيازي اساسي در درون افراد در مي‏آورد. استفاده از فيلم‏هايي چون «دختري با کفش‏هاي کتاني»، «شوکران»، «مرد عوضي» و... که هر يک به نوعي تيشه به ريشه باورهاي ديني زده و باعث ازدياد فرار دختران و افزايش ارتباطهاي ناصحيح و شکستن قداست‏ها است، پرده‏هاي حيا را در ميان دختران دريده و آن‏ها را به سوي روابط عاشقانه غير منطقي و نامشروع مي‏کشاند. دختراني که پيش از ورود به دانشگاه در هاله‏اي از قداست و حجب و حيا بودند امروز براي اين‏که از قافله تمدن و کاروان تجدّد! عقب نمانند با الهام از الگوهاي غربي، به ارزش‏ها و باورهاي ديني پشت مي‏کنند و اين حاصل تسامح و تساهل در مقوله‏هاي فرهنگي و ديني است. بنابراين تغيير روش و منش فرهنگي، اولين راهکار براي مهار و معنادار کردن ارتباطهاي دختران و پسران است. نکته ديگر تبيين و تغيير حدود و مرزهاي ارتباطها و روشنگري است که بايد توسط متوليان دين، اعم از مبلغان، نويسندگان، هنرمندان و... صورت گيرد. در واقع ارتباطهاي تعريف نشده بايد بررسي شود. توجه به نيازِ «تعلّق» که از نظر انديشمندان تربيتي يک نياز مهم اجتماعي است و ارائه راه حل‏هاي مناسب براي برآوردن اين نياز نيز راهگشاي اين قضيه خواهد بود. در اين زمينه بايد به خانواده‏ها نيز آموزش داد که عشق و محبت خود را بدون تبعيض و با تساوي بين فرزندان تقسيم کنند و چتر عاطفه خود رابر سر فرزندان جوان بگسترانند تا آن‏ها براي ارضاي «نياز به محبت و داشتن تکيه گاه معنوي» به ديگران روي نياورند. - ازدواج؛ مشکل رواني - اجتماعي‏ دانشجوياني که به پرسش‏هاي ما پاسخ دادند 18 - 27 ساله و مجرد بودند. طبيعتاً يکي از مشکلات دختران در اين گروه سنّي، تجرّد است و ازدواج به عنوان نياز رواني و اجتماعي براي آن‏ها از مشکلات اساسي به شمار مي‏رود. موانعي که بر سر راه ازدواج جوانان و به ويژه دختران دانشجو وجود دارد عبارت است از: 1. مشکلات اقتصادي موجود براي آقايان که مانع از اقدام به ازدواج مي‏شود و گاهي در صورت تمايل در نيمه راه با مخالفت خانواده دختر روبه رو مي‏شود و به نتيجه نمي‏رسد. 2. بالا بودن سطح توقعات در جامعه کنوني، هم از ناحيه دختران و هم از سوي پسران که عمدتاً ناشي از سطح پايين فرهنگ ديني در خانواده‏ها است. 3. همکاري نکردن مسئولان فرهنگي کشور با جوانان طالب ازدواج و فراهم نکردن بستر مناسب براي پيوندها. 4. وجود ارتباطهاي غير شرعي که نياز به ازدواج را در جوانان کمرنگ کرده است‏و جوانان براي ارضاي غرايز طبيعي خود به ادامه ارتباط با جنس مخالف بسنده مي‏کنند. 5 . نا آگاهي از ازدواج و پيامدهاي مثبت رواني و اجتماعي آن و در نتيجه ترس از ايجاد پيوند زناشويي به علت شکست احتمالي در آينده. 6. منطقي نبودن معيارهاي ازدواج و توجه بيش‏تر به معيارهاي فرعي از سوي خانواده‏ها. 7. همشهري نبودن و تفاوت فرهنگي بين دانشجويان متقاضي ازدواج در ميان دانشجويان خوابگاهي و مخالفت‏ها خانواده‏ها. 8 . جابه‏جايي ارزش‏ها و ضدارزش‏ها و ناهنجاري‏هاي اجتماعي که موجب مي‏شود موقعيت‏هاي مناسب براي دختران محجّبه و باوقار و نجيب کمتر پيش آيد (از جمله توجه به زيبايي‏هاي ظاهري). 9. فرهنگ غلط موجود در بين دانشگاهيان که ازدواج را مانع بزرگي براي پيشرفت‏هاي علمي و اجتماعي مي‏دانند. گفتني است دانشجوياني که تصميم به ازدواج گرفته و مورد مناسبي را يافته‏اند به مشکل خاصي برخورد مي‏کنند. آن‏ها که متعهد بوده و در شأن خود نمي‏دانند که با نامحرم در دانشکده يا داخل محوطه دانشگاه سخن گويند و از طرفي مي‏ترسند که مورد سوء ظن و تهمت قرار گيرند و بيرون از دانشگاه نيز نمي‏خواهند با نامحرم ارتباط داشته و سخن بگويند حتي اگر صحبت آن‏ها در زمينه ازدواج باشد، به علت نبودن مکان ويژه در دانشگاه براي گفت‏وگو با مشکل مواجه مي‏شوند و در موارد زيادي روزها و ماه‏هاي متمادي به دنبال مکاني براي صحبت مي‏گردند. زن و مرد مکمل يکديگرند و هيچ مرد يا زني بدون ورود همسر به زندگي‏اش، در هر درجه و مقام علمي و اجتماعي که باشد موفق نخواهد شد. نياز به داشتن يک همراه، همدل و همراز در زندگي براي هر انساني اعم از مرد يا زن ضروري است و در زمره نيازهاي رواني افراد است. دانشجويان دختر براين باورند که با ورود به دانشگاه ‏از خانواده خود فاصله گرفته‏اند و نوعي اطمينان خاطر براي به دوش کشيدن بار زندگي را در خود يافته‏اند و از سويي به استقلال کامل در زندگي و تصميم‏گيري‏ها نياز دارند و پيش از ازدواج گويي معلق‏اند؛ نه چونان گذشته وابستگي کامل به خانواده و والدين دارند و نه افق روشن و مشخصي را براي آينده خويش مي‏يابند و براي خارج شدن از اين برزخ تنها راه، ازدواج است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 4 )

بنابر آمارگيري در کشورهاي‏بزرگ دنيا، زنان شاغل کمتر از زنان غيرشاغل به افسردگي مبتلا مي‏شوند(پاورقي 1 . جوآن بوريس آنکو، جلوه‏هاي زندگي يک زن.) و آن‏گاه که به دوران يائسگي مي‏رسند به علت اين‏که نوعي رضايت از گذشته شغلي خود دارند دچار يأس و نوميدي نمي‏شوند و با افتخارات و خاطرات دوره جواني و اشتغال خويش به زندگي خود رنگ رضايت و اميدواري مي‏بخشند. بنابراين بُعد رواني اشتغال را نيز بايد در نظر گرفت و آن احساس رضايت و خشنودي از خدمت به جامعه بشري است و نيز افزايش اعتماد به نفس که ناشي از مفيد واقع شدن دانشجويان دختر براي اجتماع است. راهکارهايي که از سوي دانشجويان دختر براي رفع مشکل اشتغال مطرح شده است عبارت‏اند از: الف) ايجاد بستر مناسب براي اشتغال زنان با توجه به رشته‏هاي موردتحصيل آنان و متناسب با توانايي‏هاي زنان. نکته قابل توجه در اين زمينه اين است که در حاصل تحقيق 25 ساله در صد دانشگاه که در چهل کشور دنيا صورت گرفته آمده است: اگر هدف و کار افراد بيش از توانايي‏هاي آن‏ها باشد دچار اضطراب مي‏شوند و اگر هدف و کارشان پايين‏تر از استعداد و توانايي‏هاي آن‏ها باشد دچار افسردگي مي‏گردند.(پاورقي 2 . برگرفته از سخنراني دکتر هلاکويي در سمينار روان‏شناسي کمال.) بنابراين اگر کسي با رشته تخصصي بالا و توانايي‏هاي زياد به علت نابه‏ساماني در سيستم اشتغال‏سازي کشور مجبور به انجام دادن کارهايي کمتر از حدّ توانايي‏اش باشد دچار افسردگي و دلمردگي مي‏شود و اين اختلال رواني در نگاه کلان موجب ايجاد بحران‏هاي رواني در جامعه مي‏شود. ب) ايجاد مراکز و کارخانه‏هايي که پرسنل آن زنان باشند تا دختران دانشجو در رشته‏هاي فنّي و مهندسي در محيط سالم و به دور از ارتباطات غيرصحيح وغيرشرعي جذب بازار کار شوند. ج) در مرحله قانون‏گذاري براي زنان شاغل حتماً وظايف اصلي آنان که تربيت نسل آينده و همسرداري است لحاظ شود تا اشتغال مانع انجام وظيفه آن‏ها نشود. د) ارتباط تنگاتنگ و نزديک بانوان نماينده مجلس با دختران دانشجو و آشنايي با مشکلات فعلي و نيز مسائل و مشکلاتي که احتمالاً در آينده گريبانگير آن‏ها مي‏شود و ايجاد اميدواري از سوي آنان براي اشتغال زنان در آينده. ه) ترويج فرهنگ صحيح اشتغال بانوان از طريق رسانه‏هاي گروهي به ويژه صدا و سيما. بايد براي مردم اين باور را ايجاد کرد که اشتغال زنان به معناي مبارزه با مردان يا در دست گرفتن نبض اقتصاد جامعه و برتر جلوه دادن جنس زن به مرد نيست. بايد با شعارهاي فمينيستي از هر نِحله و ترکيبي جلوگيري کرد تا بستر مناسب و طبيعي براي اشتغال زنان فراهم شود. اقتصاد و فرهنگ ما سفره‏اي گسترده است که نياز به تعاون دو جنس مرد و زن دارد تا موانع از سر راه برداشته و رشد و پوياي در آن يافت شود. به زنان جامعه تعليم دهيم که زندگي ميدان مبارزه زن و مرد نيست و در قرن بيست و يکم بايد اين دو پيکره اجتماع با تعاون و همکاري راه زندگي را هموار کنند و در کنار يکديگر آينده‏اي سعادتمندانه را بسازند. و) چنان‏که اخبار نگران‏کننده در مورد کمبود فرصت‏هاي شغلي براي زنان در سطح وسيع و گسترده پخش مي‏شود، اخبار اميدوارکننده در اين زمينه را نيز از طريق شبکه‏هاي خبري و اطلاع‏رساني به سمع و نظر دانشجويان برسانند تا از نگراني و اضطراب آن‏ها کاسته شود و درصدد حلّ اين معضل برآيند؛ براي مثال کارشناسان در اين زمينه مي‏نويسند: زنان در مقايسه با مردان از فرصت‏هاي شغلي بالقوه کمتري برخوردار هستند که اين مشکل مي‏تواند از طريق افزايش سطح تحصيلات و مهارت، تغيير نگرش‏هاي‏حاکم بر جامعه و تغيير قانون کار تخفيف يابد. اين عوامل باعث شده است که ايران در مقايسه با کشورهاي ديگر فقط 12 درصد سهم اشتغال براي زنان داشته باشد.(پاورقي 1 . پيام زن،سال نهم، ش 10، دي ماه 1379، ص 32.) - ارتباطها و مشکلات دختران‏ مشکل مهم ديگر در دوران تحصيل براي دختران دانشجو، ارتباط و کيفيت آن است و اين مقوله از زير مجموعه‏هاي مشکلات اجتماعي است. بحث ارتباطهاي دانشجويان دختر را در دو بستر مي‏توان بررسي کرد: الف) ارتباطهاي مشروع که برخي در ارتباط با استاد و برخي ديگر در رابطه با همکلاسي‏هاي مذکر و برخي ديگر مربوط به همکاسي‏هاي مؤنث و دوستان خوابگاهي است. خاستگاه اين مشکل نيز گاهي رواني است يعني دختران به علت کمرويي و ضعف نفس يا عدم تربيت صحيح خانوادگي و گاه به علت ندانستن حدود ارتباطها دچار مشکل مي‏شوند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 3 )

به هر حال گذشته از مورد اول، مشکلات دختران دانشجو را مي‏توان به صورت زير اولويت‏بندي کرد: 1. مسائل اجتماعي مانند اشتغال، ازدواج، ارتباط با استادان و ديگر دانشجويان و نبودن پست‏هاي مهم براي زنان و...؛ 2. مشکلات اعتقادي مانند ناآگاهي از فلسفه عبادات و حجاب، مبهم بودن نقش زن در دين اسلام و بي‏اهميت بودن امر به معروف و نهي از منکر در دانشگاه، ارتباطهاي نامشروع، وجود منکرات به صورت عَلَني و...؛ 3. مشکلات مربوط به دوره تحصيل مانند دور بودن از خانواده، مسائل اقتصادي در دانشگاه‏ها و رفت و آمدهاي زياد بين شهر براي تحصيل و وطن و...؛ 4. مشکلات رواني مانند عدم امنيّت در شهر و در دانشگاه، احساس کمبود و فشار رواني، خودناباوري، عدم اعتماد به نفس، مسائل رواني ناشي از انحرافات جنسي هم‏چون استمنا، سُحق و ارتباطهاي نامشروع؛ 5 . مشکلات طبيعي در دانشگاه و خوابگاه‏ها هم‏چون نبودن امکانات رفاهي، سالن‏هاي ورزشي، نور نامناسب اتاق‏ها، غذاهاي نامطلوب و... . نکته مهم و قابل توجه اين است که مشکل ازدواج را - به عنوان اصلي‏ترين مشکل دختران دانشجو - مي‏توان هم در زمره مشکلات رواني دانست و هم اجتماعي و هم جزء مشکلات اقتصادي. در مجموع ازدواج و اشتغال مهم‏ترين دغدغه فکري دانشجويان است که اگر مسئولان امور بانوان و طراحان برنامه‏هاي ويژه بانوان به اين دو نکته مهم توجه نداشته باشند برنامه‏ريزي‏هاي آنان سطحي و روبنايي خواهد بود و نتيجه مورد انتظار را نخواهد داشت. حاصل تحقيق‏هاي گوناگون با روش‏هاي متفاوت اين است که دختران پيش از ازدواج دچار نوعي تحيّر و سردرگمي و در نتيجه آن افسردگي مي‏شوند. آن‏ها براي‏آينده خويش نمي‏توانند افق روشن و قابل اتکايي را تصور کنند و ديدن موارد متعددي در اجتماع که در زندگي خانوادگي دچار شکست شده‏اند، به تيره‏تر ديدن آينده از سوي دختران کمک مي‏کند. براي ايجاد آرامش روحي - رواني و برقراري ثبات فکري و عملي در دختران دانشجو بايد تسهيلات ازدواج فراهم گردد. تجربه فردي نشان مي‏دهد که دختران و پسراني که ازدواج کرده‏اند در امر تحصيل موفق‏تر از مجردها هستند، اگرچه استثناهايي نيز در اين زمينه وجود دارد ولي غالباً آنان که ازدواج کرده‏اند انگيزه‏مندترند و تلاشي مضاعف براي خروج از دانشگاه و ورود به صحنه زندگي مي‏کنند. اکنون با توجه به اولويت‏هاي ذکرشده از سوي دانشجويان به تفصيل و توضيح مسائل و مشکلات دختران دانشجو و ارائه راهکارها مي‏پردازيم و اميد آن داريم که ياريگر مسئولان فرهنگي جامعه باشد. الف) مشکلات اجتماعي‏ دانشجويي که با تلاش پي‏گير و مداوم خود طلسم ورود به دانشگاه را شکسته است و به سرزمين آرزوهاي جوانان پاي نهاده، به يقين در سر سوداي استفاده از تخصص و علم خود را مي‏پروراند. او از بدو ورود به دانشگاه براي خويش کاخ بلندي از آرزوها را مي‏سازد و با اهدافي چون خدمت به جامعه انساني، پيشرفت علم و دانش در کشور اسلامي ايران، داشتن وجهه اجتماعي مناسب و ايجاد رضايت و خشنودي براي والديني که بيش از دو دهه خون دل خوردند تا او را به دانشگاه بفرستند تا به قول آن‏ها «براي خود کسي شود» و يا «دستش به دهانش برسد» و... به آينده‏اي روشن چشم مي‏دوزد. برخي رشته مورد تحصيل خود را اولين انتخاب مي‏دانند و به آن عشق مي‏ورزند و پاره‏اي ديگر تنها و تنها به عشق ورود به دانشگاه رشته پايين را برگزيده‏اند، لذا با بي‏ميلي نسبت به رشته خود، براي اتمام دوره تحصيل و خداحافظي با درس‏هايي که‏دوست ندارند لحظه‏شماري مي‏کنند. در ميان دسته دوم برخي مي‏مانند و تا آخر مي‏سوزند و مي‏سازند و برخي ديگر از ميانه راه با همت بلند بر مي‏گردند و تغيير رشته داده، تحصيل را براي خود زيبا و دوست‏داشتني مي‏کنند. همه اين تلاش‏ها و تحمل رنج‏ها و مشقت‏ها به اميد آينده‏اي بهتر است که بايد از سوي مسئولان براي جوانان فراهم گردد؛ آينده‏اي که از طريق ايجاد زمينه‏هاي مناسب اشتغال تضمين مي‏شود و اکنون با توجه به بالا بودن رشد بيکاري در جامعه ما و زياد بودن نيروهاي متخصص بيکار، به افسانه بيش‏تر شبيه است تا واقعيت! - اشتغال و دانشجو در رأس مشکلات اجتماعي، بحث اشتغال است. در اين باره مسائل زير جالب توجه است: 1. استادان دانشگاه با توجه به آشنايي بيش‏تر با فضاي بيرون از دانشگاه و داشتن اطلاعات آماري در مورد بيکاري و کيفيت بازار کار و گاه به علت بي‏مهري به نظام و به قصد ايجاد نوعي بدبيني در بين جوانان، بذر دلهره و اضطراب ناشي از مبهم بودن آينده کاري و شغلي آنان را در دل‏ها مي‏افشانند و موجب دلمردگي و افسردگي مي‏شوند. 2. پاره‏اي از رشته‏هاي انتخاب‏شده از طريق دختران با معيارهاي فرهنگي جامعه سازگاري ندارد و براي اشتغال آنان مشکل‏ساز است؛ مثلاً رشته‏هاي فنّي و مهندسي نه با روحيّه و روان طبيعي زنان ملايمت دارد و نه تضمين شغلي مناسب براي دختران مهندس وجود دارد و در واقع جامعه ما پذيراي اين نيست که زنان مهندس در رأس کارها قرار گيرند و مردان زيرمجموعه آن‏ها باشند و اين دغدغه فکري دختران مشغول به تحصيل در رشته‏هاي مهندسي است. 3. عدم تساوي حقوق زن و مرد در شغل‏هاي يک‏سان، نگراني ديگري است که از سوي دختران مطرح شده است. 4. ناتواني در جمع بين دو مهم يعني تربيت نسل آينده يا ايجاد محيط سالم‏خانوادگي براي همسر و فرزندان و حضور اجتماعي و ورود به صحنه اشتغال و توليد و خدمات از ديگر مسائلي است که بسياري از دختران در انتخاب يکي از اين دو مورد يا جمع بين آن‏ها دچار مشکل هستند و خواستار تشکيل کلاس‏هاي آموزشي مناسب براي انتخاب بهتر مي‏باشند. 5 . نکته ديگر درباره اشتغال، تجديد و کنترل ارتباط با نامحرم‏ها و حفظ حدود شرعي و اجتماعي به گونه‏اي متعادل است. به گفته آن‏ها مقيد بودن به برخي از شئون اجتماعي موجب خروج از دايره شريعت و احکام و حدود الهي مي‏شود و مقيد بودن به احکام الهي مانع پايبندي به شئون اجتماعي است و براي حفظ و شناخت حدود و مرزها بايد مؤلّفه‏هاي ديني و اجتماعي بيش از پيش تبيين و تفسير شوند. 6. مشکل ديگر در زمينه اشتغال، تعارض مبحث اشتغال با درخواست همسران است. به عبارت ديگر، بسياري از مردان اجتماع ما با شغل خارج از منزل براي زنان و استمرار ارتباطهايي که لازمه اشتغال است مخالف‏اند؛ به ويژه آن‏گاه که زنان آن‏ها باردار يا صاحب نوزادي مي‏شوند که نياز شديد به حضور فيزيکي و عاطفي مادر دارد، اين مخالفت چهره جدّي‏تري مي‏يابد و موجب ايجاد تنش و اختلاف خانوادگي مي‏شود. 7. زنان در کشور ما قادر به داشتن مشاغل مهم نيستند و اين مسئله روح برخي از دختران را آزار مي‏دهد، به گونه‏اي که تحصيل و مدرک را براي خالي نبودن عريضه، محترم مي‏شمارند و خود را بازنده‏هاي ميدان اجتماع و سياست مي‏دانند و براي مبارزه با اين تقدير پيش‏ساخته در پي راه‏حل مي‏گردند. گفتني است اشتغال آن گونه که تاکنون از آن بحث شده است تنها جنبه اجتماعي و اقتصادي ندارد. به عبارت ديگر، بُعد اجتماعي اشتغال و حضور در مجامع گوناگون و کسب وجهه اجتماعي را نمي‏توان به عنوان تنها اثر اشتغال زنان دانست و اگرچه محصول و نتيجه اشتغال بهينه شدن وضعيت اقتصادي است امّا يکي از مهم‏ترين مسائل مربوط به اشتغال، مسئله آرامش رواني است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( 2 )

سؤالات پرسشنامه‏ها عبارت بود از: الف) فرض کنيد شما مسئول امور بانوان کشور هستيد، اساسي‏ترين مسائل و مشکلاتي را که مورد توجه قرار مي‏دهيد چه خواهد بود (با توجه به اولويت‏ها)؟ ب) اگر شما مسئول امور بانوان کشور بوديد، چه راهکارهايي را براي حل مسائل زنان پيشنهاد مي‏کرديد؟ ج) مهم‏ترين مسائلي را که دختران دانشجو با آن روبه‏رو هستند چيست؟ د) چه راهکارهايي را براي حل مسائل و مشکلات دختران دانشجو پيشنهاد مي‏کنيد؟ ه) روند حل مسائل و مشکلات زنان را در جامعه کنوني ايران چگونه ارزيابي مي‏کنيد؟ پرسشنامه‏ها بين دانشجويان توزيع شد و پس از چند روز پاسخ‏هاي تفصيلي و گاه نيمه تفصيلي آن‏ها را دريافتيم و سپس به طبقه‏بندي پاسخ‏ها و اولويت‏بندي آن‏ها پرداختيم. مشکلاتي که بر سر راه تحقيق داشتيم عبارت بود از: 1. چون سؤالات کلي بود برخي از دانشجويان که در نوشتن مشکل دارند و سخت مي‏نويسند يا پاسخ نداده يا بسيار مجمل نوشته بودند. 2. برخي مي‏گفتند سؤالات سخت است لذا پاسخ ندادند. 3. پاره‏اي ديگر مي‏گفتند ما هيچ مشکلي نداريم همين که دانشگاه آمده‏ايم برايمان بس است! در مجموع پرسشنامه‏هايي که دانشجويان آن‏ها را تکميل کرده بودند(پاورقي 1 . علاوه بر روش پرسش و پاسخ که از طريق پرسشنامه‏ها بود، با استفاده از بيش از هزار مورد مشاوره خصوصي که در طول يک ماه مبارک رمضان با دانشجويان دانشگاه اهواز داشتم و پيش از آن در ديگر دانشگاه‏ها، به تنظيم طرح اصلي پرداختم.) حاوي مطالب بسيار ارزنده‏اي است که اينک به تنظيم چارچوب و طرح اصلي آن مي‏پردازيم. مشکلات دختران دانشجو در يک نگاه‏ اگر بخواهيم به اجمال به مشکلات دختران دانشجو که در پرسشنامه‏ها ذکر شده است بنگريم، نکات جالب و قابل توجهي مي‏يابيم. در اين بخش از مقاله مشکلات به صورت کلي مطرح مي‏شود و سپس در مورد هريک و زيرمجموعه‏هاي آن‏ها بحث خواهد شد. به نظر مي‏رسد اولين و مهم‏ترين مسئله در مورد دختران دانشجو که دغدغه فکري آن‏ها است، مسئله تحصيل و مشکلات مربوط به درس خواندن است. مشکلاتي هم‏چون کم بودن آگاهي و اطلاعات، ندانستن روش‏هاي صحيح مطالعه، داشتن اضطراب هنگام امتحانات و... و پس از اين مشکل، مسئله اشتغال مطرح است و سپس ازدواج. گفتني است که تفاوت آمار اشتغال و ازدواج خيلي زياد نيست و نمي‏توان اولويت خاصي بين آن دو در نظر گرفت. مسائل اعتقادي و ناآگاهي‏هاي خانواده‏ها نسبت به دين و مسائل مذهبي، مسائل رواني همانند عدم امنيّت و خودناباوري و... و نبود امکانات رفاهي و اقتصادي نيز از ديگر مسائل مورد ابتلاي دانشجويان دختر است. نکته قابل توجه اين است که زمان و مکان در بيان نظرگاه‏ها و نگرش‏ها و اولويت‏بندي‏ها بسيار مؤثر است؛ براي مثال، با توجه به اين‏که پرسشنامه‏ها دقيقاً در ايام ويژه امتحاني و قبل از فرجه‏ها بين خواهران توزيع شده، بديهي است که دغدغه ذهن آن‏ها در چنين شرايطي به صورت مقطعي، درس خواندن، گذراندن امتحانات به بهترين وجه، مشروط نشدن و... است و اگر اين پرسشنامه‏ها در ابتداي ترم توزيع مي‏شد به يقين اولويت با مسائل ديگر بود. از اين رو مشکلات تحصيلي و علمي دانشجويان را نمي‏توان به عنوان مشکل اول آن‏ها مطرح کرد؛ چنان که در برخي از پاسخ‏ها در اين مورد خاص، واژه «فعلاً» به چشم مي‏خورد و اين نمايانگر عدم اولويت بالاصاله است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( ۱ )

مشکلات دختران دانشجو؛ اولويت‏ها و رويکردها ( ۱ )

طليعه سخن...

و خداوند آدم عليه السلام را آفريد تا جلوه‏گر صفات رحماني او باشد و حوّا را که صفات جماليه حق در او به تجلّي نشسته بود از همان آفريد که آدم را. آن گاه فراراه آنان هدفي قرار داد با نام «کمال» تا بپويند و بجويند و به قله کمال راه يابند. سرمايه‏هايي در کف آن دو ريخت گوناگون تا هر يک با نگاهي، هستي را بنگرد و راه را بيابد و در اين وادي قدم گذارد. آدم را آموخت که حوّا را بنگرد؛ و او را آن گونه که هست بپذيرد و حوا نيز او را با همه سرمايه‏هاي خداداي‏اش پذيرا باشد و هر دو را انديشه و احساس عطا کرد تا هر يک در راه ويژه خويش گام گذارند. حوا به هستي نگريست، نگاهي مادرانه، از سرِ مهر و عشق، نگاهي خداگونه و آدم نيز هستي را نظاره‏کرد، پدرانه و تسخيرگرانه، طبيعت را تسخير کرد و از دل سنگ خانه‏اي ساخت براي آرامش حوا تا او نسل‏هاي فرداها را در دامان خود بپروراند و دست در دست يکديگر دل به يک هدف بسپارند و راه پويند و آدمي ديگر و حوايي ديگر و خانه‏اي ديگر و هدف همان که بود؛ کمال و وصال. زنان در همه جوامع و به ويژه جامعه کنوني ما نقشي پررنگ و اساسي داشته ودارند و اين برنامه‏سازان و مسئولان فرهنگي - اجتماعي جامعه هستند که بايد زمينه احياي حقوق و ايجاد فضاي سالم براي رشد و پويايي آن‏ها را فراهم سازند. مقاله‏اي که پيش رو داريد تحقيقي است در مورد مشکلات دختران دانشجو که با ياري مسئولان دانشگاه اهواز صورت گرفته است. محقق با اذعان به اين‏که براي داشتن جامعه‏اي سالم و پويا بايد به افراد آن و به ويژه زنان و دختران توجه داشت و مشکلات موجود بر سر راه آن‏ها را گشود تا پويايي و شکوفايي معنا يابد، به بررسي مشکلات اين قشر پرداخته است. براي رفع مشکلات به يقين اولين گام شناخت آن‏ها است و از آن‏جا که در هر جامعه قانون‏مدار، عده‏اي مسئوليت شناخت و مباحث نظري را عهده‏دار هستند و عده‏اي در مقام اجرا برنامه‏هاي عملي را بر عهده دارند، ما به وظيفه خويش که در حوزه اول است پرداختيم و اميد آن داريم که نيمه ديگر قضيه با همّت و اراده مسئولان مورد توجه قرار گيرد و به مرحله اجرا برسد. ضرورت تحقيق درباره مشکلات زنان‏ بانوان به عنوان نيمي از پيکره اجتماع که در مقطع زماني امروز حضور آن‏ها در عرصه‏هاي گوناگون اجتماعي انکارناپذير است، همواره مورد توجه برنامه‏سازان و طراحان برنامه‏هاي فرهنگي - اجتماعي بوده‏اند. به يقين هنگام برنامه‏ريزي اصولي براي يک گروه در درجه اول بايد نسبت به ويژگي‏هاي رواني و طبيعي و نيز مشکلات مربوط به آنان که از موانع مهم بر سر راه برنامه‏ريزي است آشنايي کافي داشته باشيم. تحقيق در مورد مشکلات بانوان و بررسي اولويت‏ها و رويکردها کمک شاياني به نزديک شدن به آرمان‏هاي مطلوب بانوان خواهد کرد و به نظر مي‏رسد اين تحقيق روشنگر راه مسئولان خواهد بود. شايد بتوان روند ارائه طرح و برنامه براي بهبودسازي وضعيت زنان را به صورت زير بيان کرد: الف) شناخت مشکلات زنان به صورت عام يا در يک گروه خاص؛ب) طبقه‏بندي مشکلات جهت ارائه راه‏حل‏هاي مناسب و کارشناسانه؛ ج) اولويت‏بندي مسائل و مشکلات موجود و ايجاد تقدّم و تأخّر در برنامه‏هاي اجرايي؛ د) ايجاد بستر مناسب براي رفع مشکلات و موانع موجود؛ ه) برنامه‏ريزي صحيح و اصولي براي رسيدن به وضعيت مطلوب جامعه بانوان پس از رفع مشکلات. بنابر آن‏چه ذکر شد اولين گام براي برنامه‏ريزي فرهنگي، علمي و اجتماعي در خصوص بانوان شناخت و بررسي مشکلات آنان است و اين امر ميسّر نخواهد شد مگر با حضور در جمع آنان و نمونه‏گيري و آمارگيري به دور از هرگونه تعصب و پيش‏فرض. تحقيقي که پيش رو داريد با توجه به مطالعات ميداني و بدون هرگونه ملاحظه‏اي از سوي آزمودني‏ها صورت گرفته است؛ با توجه به تجربه‏اي که در طي سال‏ها تبليغ در دانشگاه‏ها و جلسات مشاوره خصوصي داشته‏ام برخي از موارد مطرح‏شده در مشاوره‏ها را نيز جزء زيرمجموعه‏هاي موضوع قرار داده‏ام تا دامنه تحقيق از کلي‏گويي فراتر رود و به جزئيات ملموس و محسوس نزديک‏تر شود. روش تحقيق و مشکلات آن‏ پس از انتخاب موضوع تحقيق (بررسي مسائل و مشکلات دختران دانشجو و اولويت‏ها) اقدام به تنظيم پرسشنامه‏هايي در اين زمينه کرديم. با توجه به اين‏که پرسشنامه‏هاي تستي براي دانشجويان ذهنيّتي مشابه ذهنيت پرسش‏گر ايجاد مي‏کرد تصميم گرفتيم سؤال‏ها را به صورت تشريحي و کلّي مطرح کنيم تا پاسخ‏ها به واقعيت نزديک‏تر گردد و از باورها و اعتقادات دانشجويان سرچشمه گرفته باشد. البته در حين بررسي پرسشنامه‏ها به صحت انتخاب خود بيش از پيش واقف شديم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   |